Čo treba vedieť

Ak ste sa rozhodli vydať sa cestou premeny, je tu zopár vecí, mýtov a faktov, ktoré by ste mali vedieť, a ktoré sa vám určite pri chudnutí zídu.

Mýty & Fakty (alebo nekonečná dilema?)

1. Jesť treba minimálne 5-6x denne približne každé 3 hodiny (prečo? Tiež si poviete radšej nebudem jesť aby som schudol/a? Chyba! Musíte nakopnúť metabolizmus, aby telo pracovalo, tým pádom ak budete cvičiť bude rýchlejšie  spaľovať)
2. Z jedálničku je potrebné vyradiť ochutené nápoje (ak máte chuť, džús k raňajkám je vhodná alternatíva)
3. Pred spaním nejesť sacharidy (cukry) približne 2 hodiny (vhodná potravina v noci ak ste hladný je odtučnený tvaroh. Dokonca chudnutiu pomáha, pretože nám dáva potrebné proteíny a živiny na noc a vďaka kazeínu obsiahnutému v tvarohu sa trávenie predĺži až na 5-7 hodín. Vhodný doplnok stravy pre tých, ktorý posilňujú)
4. Z jedného nezdravého jedla nepriberieme, tak ako z jedného zdravého neschudneme (to platí, ak máte náhodou dohodnutý zraz s kamošmi, idete si sadnúť na pizzu a k pivečku. Nemusíte mať výčitky, ale musíte pochopiť, že sa to nesmie tak skoro zasa zopakovať. Uvedomíte si, čo ste "spôsobili" a vyhnete sa tomu na istý čas. Z jedálnička nemožno vyradiť všetko to chutné, takže grilovačka, gulášovica a posedenie v pizzérii sa konať môže, ale nie frekventovane!)
5. Výživové doplnky v obchodných reťazcoch nie sú nevyhnutnosťou k úspechu (ja osobne som si za rok cvičenia nekúpil ani jeden doplnok výživy. Všetko čo som doteraz vybudoval mám z prírodných potravín, ktoré bežne dostať v obchodoch. Nehovorím, že doplnky sú zbytočnosťou, to určite nie, ale ide to aj bez nich. Samozrejme sa to netýka kulturistiky a tých, ktorý majú určité súťažné ambície)
6. Kuracina, rybacina, zajačina, divočina, hovädzina, bravčovina (kuracie mäso, zajačie mäso, časti diviaka a ryby sú zrejme najzdravšími druhmi mäsa. Samozrejme každá časť sa líši obsahom tukov a bielkovín. Čiže neznamená že bravčovina musí byť vždy horšia ako napríklad hovädzina. Laicky povedané, najzdravší kus prasaťa môže byť zdravší ako najnezdravší kus kravy. Aby ste vedeli BST potravín (bielkoviny, sacharidy, tuky), stačí do googlu zadať "nutričné hodnoty potravín" alebo môžete ísť rovno sem. Každá hodnotová tabuľka sa samozrejme od iných líši nejakými drobnými číslami.)
7. Najvhodnejší spôsob prípravy mäsa je varenie, dusenie, grilovanie (čo sa týka smaženia, tak určite sa mu nikto z nás nevyhne, či doma, alebo u babky na obede, či v nutnom prípade hladu niekde v meste. Vtedy odporúčam z mäsa oškriabať prézle a jesť iba mäso. Prézle sú najviac nasiaknuté olejom. Samotného oleja pri napríklad opekaní mäsa na panvici sa netreba báť. Samozrejme najvhodnejší je olivový, či slnečnicový olej, ale nič nepokazíte ani klasickým olejom. Samozrejme každý olej treba aplikovať s mierou a nie v ňom doslova "utopiť" to mäso. Korenie a soľ je v poriadku)
8. Najprv sa zbavujeme cukrov, potom tukov (preto sa hovorí, že cvičiť treba minimálne 40 minút. Najprv telo použije energiu z cukrov v krvi. Ak sa tieto zásoby vyčerpajú, potom prichádzajú na rad zásoby energie z tukov. Takže pamätať na to pri dĺžke tréningov!)
9. Káva pomáha pri spaľovaní? (káva je všeobecne považovaná za spaľovač. Najprv som tomu neveril, ale keď som začal oveľa ťažšie cvičiť, potreboval som sa nejako nakopnúť a káva bola jedným zo spôsobov. Potom som zistil že je zároveň aj spaľovačom, tak prečo nelapiť 2 muchy jednou ranou? Samozrejme káva musí byť bez mlieka a bez, prípadne s minimom cukru - ani nie pol čajovej lyžičky. A naozaj to funguje. Pri tréningoch mám väčšiu výbušnosť a potím sa jak taký jazzman)
10. Regenerácia je dôležitá (telo nie je stroj, že dokáže pracovať stále bez prestávky. To platí aj pri intenzívnom cvičení. Doprajte si dlhý pokojný spánok, poobedná siesta je taktiež vhodná)